Ekonomi

ABD silah ihracatı 2022’de yüzde 48,85 arttı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2022 mali yılı için silah transferi ve savunma ticareti hakkında bilgi paylaştı. Buna göre, ABD şirketlerinin doğrudan askeri teçhizat satışları 2022 mali yılında yüzde 48,6 artışla 153,7 milyar dolara yükseldi.

Aynı dönemde ABD hükümeti aracılığıyla askeri teçhizat satışı bir önceki mali yıla göre yüzde 49,1 artarak 51,9 milyar dolara ulaştı.

Toplam 205,6 milyar dolara ulaştı

Böylece ABD askeri teçhizat ihracatı 2022 mali yılında yüzde 48,85 artarak toplam 205,6 milyar dolara ulaştı.

ABD’nin yabancı ülkelere askeri teçhizat satışı 2021 mali yılında 138,2 milyar doları buldu.

Geçen mali yılda teyit edilen satışlar arasında Endonezya’ya 13,9 milyar dolar değerinde F-15ID savaş uçağı, Yunanistan’a 6,9 milyar dolar değerinde çok amaçlı yüzey muharipleri ve Polonya’ya 6 milyar dolar değerinde M1A2 Abrams tankları yer alıyordu. alınmış.

ABD dış politikasının değerli araçları

Aynı zamanda ABD yönetimi, Suudi Arabistan’a 3.05 milyar dolarlık Patriot füzesi, Kuveyt’e 3 milyar dolarlık Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi (NASAM) ve Mısır’a 2.6 milyar dolarlık CH-47F Chinook siparişi verdi. Helikopterlerinin ve Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) Sisteminin Birleşik Arap Emirlikleri’ne 2,3 milyar dolara satışını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, silah transferlerinin ve savunma ticaretinin, bölgesel ve küresel güvenlik için potansiyel uzun vadeli etkileri olan ABD dış politikasının değerli araçları olduğunu söyledi.

Yabancı hükümetler, ABD’den doğrudan şirketlerle görüşerek veya ABD Savunma Bakanlığı ile müzakere ederek askeri teçhizat satın alabilirler. Her iki prosedürde de askeri teçhizat satışı için ABD hükümetinin onayı gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu