Haber

ABD ve Filipinler’den 17 bin askerle tatbikat

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Filipinler, Asya-Pasifik bölgesinde tansiyonun devam etmesiyle bugüne kadarki en büyük ortak askeri tatbikatı başlattı.

“Balikatan” (Omuz Omuza) adlı yıllık tatbikata 17.000’den fazla Filipinli ve Amerikan askeri katılıyor.

Çin’in Tayvan açıklarında düzenlediği askeri tatbikatın sona ermesinden bir gün sonra başlayan ABD-Filipinler ortak tatbikatının üç hafta süreceği belirtildi.

Tatbikatın Filipinli komutanı Tümgeneral Marvin Licudine açılışta yaptığı konuşmada tatbikatın en değerli kısmının deniz taarruzu provası olacağını belirtti.

ABD tarafını temsil eden Tümgeneral Eric Austin, “Tatbikat, gerçek dünyadaki zorluklara birlikte yanıt vermeye hazır olmamızı sağlayacak” dedi.

Pekin’in Tayvan ve Güney Çin Denizi’ndeki toprak iddiaları nedeniyle bölgedeki durum bir süredir gergin. Çin’in Cumartesi ve Pazartesi günleri arasında Tayvan açıklarında askeri tatbikatı bu gerilimi tırmandırdı.

Pekin’den yapılan açıklamada, ABD-Filipinler ortak tatbikatı eleştirildi. Çin Dışişleri Bakanlığı, Güney Çin Denizi’ndeki çatışmalara müdahale edilmemesi gerektiğini belirtirken, Çin’in toprak egemenliği, deniz hakları, genel ve güvenlik çıkarlarının ihlal edilmemesi gerektiği belirtildi.

Reuters / TY,ET

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

ilgazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu