Haber

Amasra’da kaçak kömür üretimi iddiası: ‘TTK Genel Müdürü’nün üretimden haberi vardı, kaçak yoktu’

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra İşletmesi maden ocağında 14 Ekim 2022’de görülen ve 43 personelin hayatını kaybettiği davanın ilk duruşması ikinci gününde devam ediyor. Duruşmanın ikinci günü tutuklu sanık Cihat Özdemir’in avukatının savunmasıyla başladı.

Madenin kurum müdürü Özdemir’in avukatı Miraç Yıldız, sorumluluğun Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait olduğunu belirterek, “Müvekkilim sadece işyerinin müdürüdür.

Avukat Yıldız da şunları söyledi:

“Müşteri personel alımı veya seçiminde yer almıyor, KPSS ve diğer sınavlarla atanıyorlar. Aşağıdakiler İŞKUR’da kura ile seçiliyor. 2021’de kurum ÇSGB tarafından kazadan bir hafta önce 46 kez teftiş edildi. ve çalışmayı durduracak herhangi bir eksiklik görmediler.”

Eski İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi’nin sorgusu başlarken avukatı Çağla Dursun söz alarak, “Burası siyasi arena değil” dedi. Dursun’un sözleri üzerine salonda tansiyon yükseldi. Mahkeme Başkanı çevik kuvvet polisini salona davet etti. Kan basıncı düştükten sonra deneme devam eder.

‘YASAL ÇALIŞMA YOK’

Ekmekçi, sorgusunda avukat Derviş Emre Aydın’ın madenin içindeki bir bölgede kaçak üretim yapıldığına ilişkin sorusuna, “TTK Genel Müdürü de biliyordu çünkü oradan kömür çıkarılıyor” yanıtını verdi. Avukat Aydın, “Genel müdürün kaçak çalışmadan haberi var mıydı?” diye sorulduğunda Ekmekçi bu kez çelişkili bir yanıt vererek, “Kaçak bir çalışma olmadı” dedi.

Aydın, Ekmekçi ile birlikte aynı soruyu madenin kurucu müdürü Cihat Özdemir’e de sordu. Özdemir, proje dışı kömürün TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun bilgisi dahilinde çıkarıldığına da değindi.

‘YALANDIR, İDDİA DOĞRU’

Ekmekçi’nin sorgusu, avukat Evren İşler’in sorularıyla devam etti. “Amasra’da herkes kaçak üretim sonucu çıkarılan kömürün Bartın Valiliği tarafından yardım amacıyla dağıtıldığını söylüyor. Bu iddia doğru mu?” diye sordu. Fırıncı, “Bilmiyorum, sobanın önüne yığılan kömürler paketlenmemiş” diye cevap vermiş. O sırada salondaki madencilerin yakınları, “Yalan söylüyor, iddia doğru” diyerek tepki gösterdi. Mahkeme başkanı, İşler’in sorusuna “Aynı şeyleri sorma” diyerek araya girdi.

23 YETKİ DAVASI, 8’İ TUTUKLU

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü kasten kasten öldürme suçundan 4’ü bin 80 yıla kadar hapis, 4’ü kasten taksir ve 100 bin liraya kadar hapis cezasına çarptırılan 19 sanıkla yargılanıyor. 18 yıl hapis.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu