Teknoloji

Anne karnındaki bebeğe beyin ameliyatı yapıldı!

Tıp, gelişen teknolojiye paralel bir biçimde ilerlemeye devam ederken, geçtiğimiz günlerde bir ilke daha imza atıldı. Boston Çocuk Hastanesi Serebrovasküler Cerrahi ve Müdahale Merkezinde İlk kez anne karnındaki bebeğe beyin ameliyatıTamamlandı.

Cerrahlar, ameliyatın şu anda gelişen beyinde ölümcül sonuçları olabileceğini söylüyor ‘vasküler malformasyon’ (vasküler anomali) onu düzeltti. Fetus şimdi 34 haftalıktı.

Fetüste cerrahi operasyon gerektiren durumu detaylandıralım:

Yapılan tetkiklerde fetüste Galen malformasyonlu damar görüldü. Bu, beyindeki atardamarların olması gerektiği gibi önce kılcal damarlardan geçmek yerine doğrudan toplardamarlara bağlanmasına neden olur, ölümcül sonuçlaraneden olabilir.

Durumu ölümcül yapan şey aslında kan basıncıdır. Kılcal damarlar malformasyon nedeniyle kan basıncını yavaşlatma görevini üstlenirken kanın doğrudan damarlara akmasıçok yüksek tansiyona neden olabilir.

Bu durum sonucunda özellikle doğum ve doğum sonrasında beyin ve kalp, çok fazla baskı altına giriyor Bu basınç pulmoner hipertansiyona, kalp yetmezliğine ve diğer hayati durumlara yol açabilir.

Operasyon nasıl yapıldı?

Operasyon, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin himayesinde gerçekleşti. Ultrason kullanarak, cerrahlar rahim ve fetüste operasyon alanına ulaştı. yüksek basınçlı kan damarlarını bloke ederekdoğum sırasında oluşacak yüksek basıncı engelledi.

Doğuma sadece birkaç hafta kala yapılan bu operasyon sayesinde bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Grup, bebeğin doğumundan itibaren 6 hafta sonraSağlığının iyi olduğunu ve beyinde rastgele bir anormallik olmadığını paylaştı.

Bu işlemin değeri nedir?

Bebeğin doğumundan sonra bugüne kadar Galen malformasyonu için yapılan tüm operasyonlar, doğum sürecini riske atmak Yapılmak zorunda. Ancak yeni operasyon, bu operasyonun anne karnındayken de yapılabileceğini göstererek, uzun süreli beyin hasarı, sakatlık ya da ölüm gibi risklerin önceden önlenebileceğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu