Ekonomi

Antalya’ya havayoluyla gelen yabancı turist sayısı 11 milyonu aştı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, kentte turizm hareketliliğinin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Yılın 8 ayında hava yoluyla kente gelen yabancı turist sayısının 11 milyonu aştığını belirten Kavaloğlu, şöyle konuştu:

“Ana pazarımız olan Rusya’dan gelen misafir sayımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,5 arttı. Rusların en çok tercih ettiği tatil destinasyonu Antalya oldu. Diğer önemli hacim kaynağımız ise Almanya. Buradan 2 milyon Alman turist geliyor.”Almanya’da yüzde 17,3’lük bir büyüme var. Almanya sayı ve harcama açısından değerli bir potansiyele sahip. Bu anlamda bu pazardan beklentilerimiz yüksek. Almanya’dan gelen talebin özellikle kış döneminde daha da artmasını bekliyoruz.”

“Yüzde 15 büyüme yaşandı”

Kente en çok turist gönderen ülkeler arasında üçüncü sırada yer alan ve 1 milyona yakın ziyaretçiyle İngiltere pazarında tüm zamanların rekorunun kırıldığına dikkati çeken Kavaloğlu, bu pazarda geçen yıla göre yüzde 15 büyüme yaşandığına dikkat çekti. geçen sene.

Bu ülkeyi Polonya’nın takip ettiğini anlatan Kavaloğlu, şöyle konuştu: “Polonya büyük potansiyeli olan önemli bir kaynak. Geçen yıla göre yüzde 40’lık bir artış oldu.”bilgiyi verdi.

Kavaloğlu, savaş nedeniyle Ukrayna pazarında ciddi bir kayıp yaşandığını ancak son dönemde bir büyüme trendi yakalandığını kaydetti.

Yüzde 100’ün üzerinde talep artışı görülen Ukrayna’nın 10’uncu sırada yer aldığını belirten Kavaloğlu, kış döneminde de artışın devam etmesini beklediklerini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu