Haber

Belediyeler Ankara’ya inecek

Kıyı Ege Belediyeler Birliği, yüksek enflasyon ve artışlar karşısında tüketimi hızla arttığı için halka hizmet vermekte zorlanan belediyelerin sorunlarını görüşmek üzere Ankara’ya çıkmaya hazırlanıyor. Birlik komitesi üyeleri, analiz önerileriyle Ankara’da ilgili bakanlıklarla görüşerek belediyelere ÖTV ve KDV’den muafiyet talebinde bulunacak.

Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nin Ağustos ayı meclis toplantısı Konak Belediye Başkanı Abdul Batur başkanlığında Narlıdere Belediyesi Başkanlık Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Konak Belediye Başkanı ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Abdul Batur, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ve Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel katıldı. Hastalığı nedeniyle zor günler geçiren Narlıdere Belediye Başkanı ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği Meclis Üyesi Ali Engin’e geçmiş olsun dileklerinin iletilmesinin ardından Meclis toplanarak zor durumdaki belediyelerin sorunlarını görüştü. Yüksek enflasyon ve artışlara bağlı olarak artan maliyetler karşısında halka hizmet vermek.

“BÜTÜN BELEDİYELER ZOR DURUMDA”

Toplantıda gelirlerin yetersiz olduğu, işçi giderlerinin ise yüzde 90 seviyesinde olduğu vurgulanırken, belediyelerin artık mevcut bütçeleriyle hizmet veremeyecek duruma geldiği vurgulandı. Toplantıda tüm belediyelerin aynı sıkıntıyı yaşadığının altı çizilirken, Kıyı Ege Belediyeler Meclisi üyelerinin İçişleri, Maliye, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları başta olmak üzere ilgili bakanlıklarla görüşmek üzere Ankara’ya gitmesi kararlaştırıldı. Çevre, Kentleşme ve İklim Değişikliği, Eylül ayında randevu alarak.

Sorunların ele alınacağı toplantılarda, hizmet kalemlerindeki yüksek tüketimin azaltılması ve hizmet kabiliyetlerinin artırılması amacıyla akaryakıt, elektrik, su gibi harcama kalemlerinde ÖTV ve KDV’den muafiyet talep edilmesi kararlaştırıldı. Başta temizlik işleri ve fen işleri müdürlükleri olmak üzere halka birebir hizmet veren müdürlüklerin çalışmalarında belediyelerin bu harcama kalemlerinin ağırlaştığı vurgulandı. Kıyı Ege Belediyeler Birliği’ne bağlı ilçe belediyelerinin kendi bölgelerindeki su ihtiyacını karşılamak amacıyla kullandıkları kuyu suyunun üretiminde Ankara’dan oluşan elektrik maliyetlerinin indirim ve muafiyet kapsamına alınmasının isteneceği belirtildi.

ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞACAKLAR

Toplantıda bir analiz yapılmasına çalışılacağı dile getirilirken, seçimlerden sonra yerel yönetimlerle ilgili bakanlıklara atanan bürokratlarla da toplantı yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Heyet ayrıca deprem bölgesi Kahramanmaraş’tan gelen yardım taleplerinin Nurhak Belediyesi tarafından Zonguldak’tan, Gümeli Belediyesi’nden ise Türkiye Belediyeler Birliği’ne iletilmesine karar verdi. Toplantıda üye sayısının artırılmasına yönelik atılacak adımlar planlanırken, 2024 yılında yapılması planlanan yüz yüze ve çevrimiçi eğitimler de değerlendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu