Ekonomi

Bitcoin madencilerinin BTC rezervleri keskin bir düşüş gördü

Investing.com – Kripto sanayisinde şirket kaynaklı riskler devam ederken Bitcoin madencileri, sıkıntı günler yaşamaya devam ediyor. 

Glassnode tarafından sağlanan son datalar, madencilik şirketlerinin Bitcoin rezervlerinin geçen hafta prestijiyle düşüş eğilimini devam ettirdiğini ortaya koydu. Bilgilere nazaran geçen hafta madenciler, yaklaşık 7.700 BTC satışı gerçekleştirdi. Buna nazaran bu satışlarla toplam rezervler %10 oranında düştü.

Geçtiğimiz ay rekor düzeylere ulaşan Bitcoin madenciliği hash oranı, kripto madencilerinin maliyetlerinin de artması manasına geliyordu. Kasım ayı prestijiyle hash oranının düşüşe geçmesiyle bir ölçü rahatlayan madenciler, hâlâ maliyetlerini karşılamakta zorlanıyor. 

Geçen haftaki BTC satışlarının akabinde Glassnode tarafından yapılan yorumlarda bu düşüşün Eylül 2018 devrinden bu yana en sert düşüş olduğu belirtildi. 

Madencilerin BTC biriktirme eğilimine girmesi, vakit zaman fiyatların yükseleceğine dair bir öncü gösterge olarak kıymetlendirilir. Grafikteki bir düşüş ise fiyatların daha da düşebileceği biçiminde yorumlanabilirken madencilik şirketlerinin maliyetleri de bu nokta belirleyici bir nokta oluyor. Çünkü şirketler, faaliyetlerinden kaynaklı masrafları karşılamak için rezervlerinde bulunan Bitcoin’leri satmaya karar verebiliyor.

Geçen hafta görülen keskin düşüş ise kripto piyasasını yeni bir kaosun içine iten FTX iflasıyla ilişkilendirilebilir. Geçen hafta boyunca artarak devam eden FTX çöküşü tasası, madencilerinde BTC satışına tetiklemiş olabilir. Ayrıyeten geçen haftaki kriz ortamında Bitcoin’in 20.000 doların altına düşmesiyle birlikte madencilerin satışlarını hızlandırdığı da görülüyor.

Bitcoin’de son durum

Bitcoin, son satış dalgasında 2 yılın en düşük düzeyi olarak 15.500 dolara kadar geriledi. Hafta başında taban düzeyleri yine test eden Bitcoin yatırımcıları, bu noktadan gelen alımlarla Pazartesi gününden bu yana hafif alıcılı hareket ediyor. Buna nazaran BTC, son 2 günde %3’e yakın kıymet artışı gördükten sonra bugün erken saatlerde 17.000 doları test etti. BTC/USD, şu an 16.800 dolar bandında hareket ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu