Haber

BM Genel Sekreteri Guterres: Kahovka Barajı’nın çökmesi Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin korkunç bir sonucu

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’daki Kahovka Barajı’nın çökmesi üzerine, “Bunun, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir başka korkunç sonucu olduğu açıktır” dedi. söz konusu.

Guterres, New York’taki BM genel merkezinde gazetecilere konuştu.

Bölgeden gelen görüntülerin korkunç olduğuna dikkati çeken Guterres, BM’nin Kahovka Barajı’nın çökmesine yol açan durumla ilgili bağımsız bilgilere erişiminin olmadığına dikkat çekti.

Guterres, saldırılar sonucunda sel, toplu tahliyeler, çevre tahribatı ve yeni ekilen mahsullerin tahribatının görüldüğünü belirterek, Avrupa’nın en büyük nükleer tesisi olan Zaporijya Nükleer Santraline yönelik tehdidin de arttığını belirtti.

Guterres, en az 16 bin kişinin evini kaybettiğini ve binlerce kişinin temiz suya erişiminin tehlikeye girdiğini belirterek, BM ve insani yardım ortaklarının takviye sağlamaya çalıştığını bildirdi.

Guterres, “Bugün yaşanan trajedi, savaşın insanlar üzerindeki korkunç etkisinin bir başka örneğidir” dedi. dedi.

Sivil ve sivil altyapılara yönelik saldırıların sona ermesi gerektiğini vurgulayan Guterres, uluslararası insancıl hukuka saygı ve hesap verebilirliğin sağlanması için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, Ukrayna’daki Kahovka Barajı’nın çökmesiyle ilgili olarak, “Bunun, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir başka korkunç sonucu olduğu açıktır.” sözünü kullandı.

Kahovka Barajı

Ukrayna’nın Herson bölgesinde Rusların kontrolündeki Kahovka Barajı bombalanarak ağır hasar görürken, Dinyeper Nehri’nin su seviyesi hızla yükseldi.

Bölgedeki Yeni Kahovka kentinin merkezi sular altında kalırken, bölgeden alınan görüntülerde su seviyesinin binaların ikinci katına kadar yükseldiği görülüyor.

Rus yetkililer, savaştan önce yaklaşık 44 bin nüfuslu şehri ve selden etkilenen Golopristanskiy ve Aleshi bölgelerini boşaltma kararı almıştı.

habergelendost.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu