Ekonomi

Boykotla sarsılan Algida’dan yeni oyun: Logosuz dondurma!

  • HABER7

Londra merkezli Unilever firmasının kuruluşlarından Algida, İsrail’in Filistin’deki soykırım saldırıları nedeniyle Türkiye’de ve bütün dünyada boykot edilen markalar arasında yer alıyor.

Daha önce internete verdiği reklamla “dondurma” aramalarında en üstte çıkan ve “Türk markası dondurma” adı altında kendisini pazarlayan Algida’nın boykottan kaçış için yeni stratejisi belli oldu.

Algida’nın marketlere yerleştirdiği dolap ve dondurma paketlerinde logoya yer vermediği belirlendi.

Yalnızca “Meşhur dövme dondurma”, “Maraş dövme dondurma”, “Sade kol dondurma” ibarelerinin yer aldığı dolap ve ambalajlarda Algida logosunun gizlendiği görüldü.

Dikkatli müşteriler, derin dondurucunun sol üst köşesinde küçük şekilde yer alan “Bu derin dondurucu UNILEVER malıdır” yazısı ve Algida logosunu fark edebiliyor.

Unilever, İsrail’in en büyük gıda işletmelerinden Strauss Group’un dondurma üretimi yapan alt şirketi Strauss Ice Cream’in hakim hissedarı ve önemli iş ortağı. Unilever, Strauss Group üzerinden İsrail’in işgalci askerî birimlerine ürün ve hizmet tedarik ediyor.

 

İLK DEĞİL

Kamuoyunda “İsrail dondurması” olarak adlandırılan Londra merkezli Algida, internette yerli dondurma markası arayan kullanıcıları aldatmak için inanılmaz bir girişimde bulunmuştu. Google’a reklam veren Algida, “yerli dondurma markaları” araması yapıldığında en üst sıraya çıkmıştı. Algida, site başlığını ise “Türk Markası Dondurma” yaparak açıkça sahte yönlendirme yapmaya kalkmıştı.

 

BAKKALLARDAKİ ALGİDA TEKELLEŞMESİNİN ÖNÜNE REKABET KURUMU GEÇTİ

Yüksek bütçeli reklamlarla markasını zihinlere nakşetmeye çalışan Algida yıllar boyunca küçük ölçekli perakende işletmelerinde tekelleşmişti. Yerli dondurma firmaları bu sebeple ürünlerini bakkallara yerleştiremiyordu. Küçük hacimli bakkallarda yer verilen Algida derin dolaplarıyla sadece kendi ürünlerinin satışını yaptıran firma, 2022 yılında Rekabet Kurumu’nun aldığı kararla tekel olmaktan çıkarılmıştı.

Rekabet Kurumu, Algida dondurma dolabının %30’unun Algida dışındaki üreticilerin dondurmalarına da açılmasına karar vermişti.

KAYNAK: HABER7

gediz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu