Ekonomi

Çin emlak hisseleri iyileşen satış verileriyle yükseldi

Hong Kong’da listelenen Çinli emlak şirketlerinin hisseleri, son özel verilerin Haziran ayında büyük Çinli emlak geliştiricileri için yıllık bazda daha az ciddi bir satış düşüşü olduğunu ortaya koymasıyla bugün kayda değer bir artış yaşadı. Hang Seng Anakara Emlak Endeksi, daha önce %4,8’e varan bir yükselişin ardından gün ortasında %3,5 yükseldi.

Kazançlara öncülük eden özel geliştiriciler Longfor Group, Shimao Group ve Agile Property Holdings Ltd’nin hisseleri %5’in üzerinde artış gösterdi. Ayrıca, her ikisi de devlet desteğine sahip olan China Resources Land Ltd ve CIFI Holdings Group Co Ltd %4’ü aşan artışlar kaydetti.

Yatırımcılar şu anda, Çin’deki sıkıntılı emlak sektörünü istikrara kavuşturmayı amaçlayan ve Mayıs ayı ortasında uygulamaya konan önemli bir hükümet destek önlemleri paketinin etkilerini gözlemliyor.

Emlak araştırmacısı CRIC’in verileri, Çin’in en büyük 100 emlak geliştiricisinin Haziran ayındaki satış değerinin Mayıs ayına göre %36,3 arttığını, ancak geçen yılın aynı dönemine göre %16,7 azaldığını gösterdi. Yıllık bazdaki bu düşüş, Mayıs ayında bildirilen %33,7’lik yıllık düşüşe kıyasla bir iyileşmedir.

Çoğunluğu China Overseas Land & Investment, Poly Developments, Greentown China ve China Resources Land gibi devlete ait veya devlet destekli firmalardan oluşan bu geliştiricilerin yaklaşık üçte birinin Haziran ayı satışlarında bir önceki yıla göre artış bildirmesi dikkat çekti.

CRIC, destekleyici tedbirlerin ardından daha fazla konut alımına yönelik iyimserliğini dile getirdi ve kısmen bir önceki yıla göre daha düşük bir karşılaştırma tabanı nedeniyle Temmuz ayında yıllık satış düşüşünün azalmaya devam edeceğini öngörüyor.

Konuyla ilgili olarak Çin Endeks Akademisi Pazartesi günü, 100 şehirdeki yeni konutların ortalama fiyatının Haziran ayında aylık bazda %0,15’lik marjinal bir artış göstererek son beş ayın en yavaş büyümesine işaret ettiğini bildirdi.

Çin hükümetinin Mayıs ayında açıkladığı destek paketi tarihi olarak nitelendirildi ve 2021’den bu yana emlak sektörünü rahatsız eden ve çok sayıda firmanın borçlarını ödeyememesine neden olan likidite krizine bir yanıt niteliği taşıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habergevas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu