Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı G20 Liderler Zirvesi başladı! İşte ilk görüntüler

G20 Başkanlar Zirvesi Hindistan’ın ev sahipliğiyle başladı. Sabah saatlerinde Yeni Delhi’deki Bharat Mandapam Uluslararası Kongre ve Stand Merkezi’ne gelen liderler, Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından karşılandı. “Tek Dünya” başlıklı ilk oturuma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer liderler katıldı. Yuvarlak masada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağında İngiltere Cumhurbaşkanı Rishi Sunak, solunda ise Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa yer aldı.

İLK GÜN AKŞAM YEMEĞİ İLE BİTECEK

Günün ilerleyen saatlerinde “Tek Aile” başlıklı ikinci oturuma katılması beklenen liderler, zirvenin ilk gününü akşam yemeğiyle sonlandıracak. Zirvenin ikinci gününde başkanlar, Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri Mahatma Gandhi’nin mozolesini ziyaret ederek “Tek Gelecek” başlıklı son oturumu gerçekleştirecek. Başkanlar tepede ikili görüşmeler de yapacak.

DÜNYA GÜNDEMİ KONUŞULACAK

Zirvede çevre dostu ve sürdürülebilir kalkınma, hızlandırılmış ve kapsayıcı büyüme, teknolojik dönüşüm ve dijital kamu altyapısı, kadınların öncülüğünde kalkınma, gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkların azaltılması, gelişmekte olan ülkelere daha fazla borç, kripto para birimi düzenlemeleri, jeopolitik gibi konular tartışılacak. Güç ve gıda güvenliğinde. Belirsizliklerin etkisi gibi konular da tartışılacak. Liderler ayrıca Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak üzere bölgesel ve küresel sorunlara ilişkin de görüş alışverişinde bulunacak.

Çİ, PUTİN VE SANCHEZ KATILMIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-Yeol, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Güney Zirveye Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Arjantin Devlet Başkanı Andres Alberto Fernandez, Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese katıldı ancak Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılmadı. Çin, Başbakan Li Qiang tarafından, Rusya ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından temsil ediliyor. G20 üyesi olmayan İspanya da bu yılki zirveye konuk ülke olarak katılıyor. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in Kovid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle zirveye katılamadığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu