Ekonomi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Temmuz’da Yükseldi

Finansal Hizmetler İnanç Endeksi (FHGE) Temmuz ayında bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 162,3 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Temmuz ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı.

Finans branşında faaliyet gösteren 143 kuruluşun karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre endeks, Temmuz ayında bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 162,3 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu ve gelecek 3 aydaki hizmet talebi beklentisi FHGE’yi yukarı yönde, son 3 aydaki hizmet talebi ise FHGE’yi azalan yönde etkilemiştir.

İş durumu ve hizmet talebi değerlendirmelerine göre son 3 ayda iş durumunda bir yumuşama olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre güçlendi. Hizmet talebinde son 3 aydaki artışa ilişkin değerlendirmeler bir miktar zayıflarken, önümüzdeki 3 ayda hizmet talebinde artış beklentisi güçlendi.

İstihdam değerlendirmelerine göre, son 3 ayda istihdamda azalma olduğunu bildirenler lehine olan eğilim, artış bildirenler lehine dönerken, önümüzdeki 3 ayda istihdamda artış bekleyenler lehine olan eğilim bir miktar güçlendi.

Rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iç pazarlarda rekabet gücünde iyileşmeye ilişkin değerlendirmeler bir önceki döneme göre güçlenirken, önümüzdeki üç ayda iyileşmeye ilişkin beklentiler bir miktar zayıfladı.

Dış pazarlarda son üç ayda ve önümüzdeki üç ayda rekabet gücüne ilişkin değerlendirmeler, AB içindeki dış pazarlarda güçlenirken, AB dışındaki dış pazarlarda zayıflamıştır.

Temmuz ayında NACE Rev.2 bölüm sınıflamasına göre, “Finans ve Sigortacılık Faaliyetleri” segmentindeki inanç endeksleri alt sektörlerin prestijiyle değerlendirildiğinde, “64-Mali Hizmetler Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66- Mali Hizmetler ve Sigortacılık Faaliyetleri, Yan Faaliyetler” sırasıyla 3,3,4, 4,4 puan arttı. .

haber-kuyucak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu