Teknoloji

Google, Çıplak Görüntüler Üretebilen Yapay Zekâ Uygulamalarına Savaş Açtı

ABD merkezli teknoloji devi Google, Android uygulama mağazası Google Play‘le ilgili önemli bir karar aldı. Geliştiriciler için paylaşılan bir blog gönderisinde, özellikle de yapay zekâ ile deepfake görüntüler üretilmesini sağlayan uygulamalar için Google Play’den kaldırılabileceği uyarısı yapıldı.

Google Play’de ufak bir araştırma yaparsanız deepfake görüntüler üreten çok sayıda yapay zekâ uygulamasına ulaşabilirsiniz. Ancak Google’a göre bu uygulamalar, çıplaklık ve şiddet açısından risk içeriyor. İşte geliştiricilerin, bunun farkında olmaları ve söz konusu içeriklerin oluşturulmasını kısıtlaması gerektiği ifade ediliyor. Ayrıca kullanıcıların, söz konusu uygulamalar için rahat bir şekilde geri bildirim verebilmelerinin sağlanması gerekecek.

Geliştiricinin beyanı, uygulamanın yasaklanmasına yol açabilir

Google’ın yayımladığı blog gönderisine göre geliştiricinin, uygulamanın çıplak deepfake görüntüler üretebileceğini beyan etmesi, uygulamanın yasaklanmasına yol açabilecek. Yani uygulamanın gerçekten çıplak görüntüler üretip üretmediği, Google tarafından en azından ilk aşamada incelenmeyecek.

Deepfake, son dönemlerin en büyük problemlerinden bir tanesi. Çünkü yapay zekâ destekli bu teknoloji ile herkesin cinsel içerikli görüntüleri oluşturulabilir. Görünen o ki Google da bunun farkında ve Android uygulama mağazası üzerinden tedbir almaya çalışıyor. 

haberbozuyuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu