Haber

Iğdır’da Hz. Hüseyin ve 72 Yakını Anıldı

SERDAR ÜNSAL

Hz. Caferi mezhebine mensup binlerce vatandaşın katılımıyla Iğdır’da Hüseyin ve 72 yakını anıldı.

Hz. Hüseyin ve 71 yakınının Kerbela’da susuz kalarak şehadetinin 1384. yıl dönümü anısına bugün Iğdır’da anma etkinliği düzenlendi. Iğdır Ehlibeyt Âlimler Derneği tarafından düzenlenen etkinlik, sabah saatlerinde Zübeyde Hanım Bulvarı üzerinde başladı. Burada toplanan vatandaşlar, Hz. Hüseyin için ağladı ve yas tuttu. Ehlibeyit Alimler Derneği Başkanı Zeki Tümay yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İmam Hüseyin, 124 bin peygamberin sonuncusu ve üstadı olan Hazreti Muhammed Mustafa’nın torunudur. Hadis silsilesinin devamıdır. Ali Ebu Talib’. İmam Hüseyin, Allah Resulü’nün bize bıraktığı iki emanetten biridir. İmam Hüseyin kurtuluş gemisi ve hidayet meşalesidir. İmam Hüseyin, Nuh’un gemisine binendir. kurtulur, terk eden hüsrana uğrar Yezid kimdir Yezid Allah Resulü’nün düşmanıdır Küfür ordusuna komuta eden Kur’an’da lanetlenmiş ağacın kökü Bedir Ebu Süfyan Uhud ve Hendek savaşlarında Hz. Ciğer yiyen Hintli Muaviye, Allah Resulü’nün doymasın diye lanetlediği kişidir. Yezid, Muaviye vb. Allah Resulü’nün kendilerine gücü haram kıldığı kimselerdir. Aşure, başlı başına insanlık tarihini özetleyen şehadet günüdür. . Bugün şehitler günü.”

Iğdır Ehlibeyt Mektebi Ruhban Derneği Başkanı Hüseyin Yeşil’in Asri Mezarlık’ta düzenlediği aşure programına çok sayıda vatandaş katıldı. Burada bir konuşma yapan Yeşil, “Bugün, peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in, 72 akrabasıyla birlikte Kerbela’da Yezid tarafından şehit edildiği gündür.” Hz. Hüseyin’in neden şehit edildiğine işaret eden Yeşil, Hz. Hüseyin’in hayatı boyunca yoksullara ve yetimlere yardım ettiğini, onu şehit edenlerin yine yoksulları ve yetimleri sahipsiz bıraktığını söyledi.

Anma törenlerinde vatandaşlara yemek, su, meyve suyu ve çeşitli yiyecekler ikram edildi. Mersiye ve ağıtlarla devam eden program, Asri Mezarlık’ta kılınan cuma namazının ardından sona erdi.

kemalpasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu