Ekonomi

Illumina 24 Haziran’da Grail’i bünyesine katmaya hazırlanıyor

Önde gelen gen dizileme makinesi üreticisi Illumina, bugün yönetim kurulunun kanserin erken teşhisine odaklanan bir yan kuruluş olan Grail’in bölünmesini onayladığını duyurdu. Bu hamle, Grail’in 2021 yılında Illumina tarafından 7,1 milyar dolara satın alınmasının önemli bir antitröst incelemesiyle karşılanmasının ardından geldi. Hissedarlar, sahip oldukları her altı Illumina hissesi için bir Grail adi hissesi almaya hazırlanıyor. Bölünme sonrasında Illumina, Grail’deki %14,5’lik hissesini koruyacak.

Grail’den ayrılma kararı, yoğun yasal zorlukların yaşandığı bir dönemin ardından geldi. Antitröst yetkilileri, Illumina’nın Grail’e sahip olmasının, kan bazlı kanser tespit testleri geliştirmek için gerekli teknolojiye erişimi kısıtlayarak rekabeti engelleyebileceğine dair endişelerini dile getirdi. Kayda değer bir gelişme olarak, Avrupa Birliği’nin düzenleyici kurumu, gerekli antitröst izinlerini almadan önce Grail satın alımını tamamladığı için geçen yılın Temmuz ayında Illumina’ya 432 milyon avro (471,18 milyon dolar) para cezası verdi.

Buna ek olarak, Grail beklenenden daha yüksek maliyetlerle karşılaştı ve kanser tespit testlerinin ilerlemesinde gecikmeler yaşadı. Bu aksaklıklar Illumina’nın, yatırımcı Carl Icahn’ın Aralık ayında belirttiği gibi, 4,7 milyar dolar değer düşüklüğü kaydetmesine yol açtı. Bölünme duyurusu piyasada olumlu karşılandı ve Illumina’nın hisseleri haberin ardından genişletilmiş işlemlerde %4 oranında yükseldi.

İşlemin 24 Haziran’da tamamlanması planlanıyor ve hem Illumina hem de Grail için gen dizileme ve kanser tespit teknolojilerinin karmaşık ortamında gezinirken çok önemli bir anı işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

cubukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu