Haber

İran Dışişleri Bakanı BM’yle Gazze’deki Durumu Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ile Gazze’deki durumu görüştü.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Gazze’deki ablukanın kaldırılması ve bombardıman altındaki Gazze halkına insani yardım gönderilmesi konusunu görüşmek üzere Cenevre’ye giden Abdullahiyan, BM genel merkezinde Griffiths ile görüştü.

İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’deki insani durumun “acınası” hale geldiğini belirten Abdullahiyan, İsrail’in durdurulması için acil ve etkili tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

ABD yönetiminin tezlerinin aksine Gazze’ye gönderilen insani yardım miktarının çok düşük olduğunu ve bu koşulların devamına tahammül edilemeyeceğini belirten İranlı Bakan, BM’den, Gazze’deki ablukanın tamamen kaldırılması için güçlü ve acil eylem çağrısında bulundu. Refah sınırına geçip Gazze’ye insani yardım gönderdik.

Hamas yetkilileriyle yaptığı görüşmelere işaret eden Abdullahiyan, Gazze’deki soykırımın durdurulması halinde Hamas’ın sivil tutukluları serbest bırakacağını ve bölgedeki “direniş gruplarının” karşı saldırılarını durduracağını ifade etti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ve kendisinin insani konulardaki çalışmalarını, Gazze’ye insani yardım göndermeyi ve esir meselesini anlattı.

Esir meselesine çözüm bulunmasının önemli olduğunu belirten Griffiths, Gazze halkının başta akaryakıt olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanmasının da önemli olduğunu ifade etti.

Griffiths, İsrail’in baskın düzenlediği Şifa Hastanesi’ndeki durumu “trajedi” olarak nitelendirdi.

Gazze’deki savaşın yayılma ihtimalinin “en büyük endişe” olduğunu kaydeden Griffiths, İran’ın bölgede savaşın yayılmasını önlemek için çabalarının güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan da Cenevre’deki temasları kapsamında Uluslararası Kızılhaç yetkilileriyle bir araya gelecek.

koprubasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu