Haber

İstanbul Tıp Fakültesi’nde rüşvet davası: Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura’ya 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde hasta yakınlarından ameliyat için rüşvet istediği iddiasıyla yargılanan Prof. eşi Didem Bozbura ise 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Mazhar Alp Bozbura ve Yasin Şimşek ile avukatları katıldı.

Duruşmada son sözü sorulan tutuklu sanıklar söyleyecek bir şeyleri olmadığını söyledi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Mazhar Alp Bozbura’nın “zincirleme gasp” suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Heyet sanıklar Didem Bozbura ve Yasin Şimşek’i “yolsuzluk zincirine yardım etmek” suçundan 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezasına çarptırırken, 3 sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Doç. Dr. Metin Keskin’in adını kullanarak bir hastayı ameliyat etmek için para isteyen tarafın 7 Şubat 2020’de yaptığı şikayet üzerine soruşturmanın başlatıldığı öğrenildi.

Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, hasta yakını SS’ye 3 bin 500 lira öderken, sanık Prof. bir hatadan sonra. Mazhar Alp Bozbura’nın eşi Didem Bozbura tarafından yönlendirildiğini ve kendisine heyet verildiğini söylediği bildirildi.

İddianamede sanıklar Mazhar Alp Bozbura hakkında “cebirle gasp yapmaya teşebbüs” suçundan 4 yıl 3 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis, sanıklar Didem Bozbura ve Yasin Şimşek’e ise 2’den 3’e kadar hapis cezası istendi. her biri “gasp suçuna zorla yardım etme” suçundan. 9 yıla kadar hapis cezası istendi.

Olayın ardından tutuklanan sanıklardan Didem Bozbura, 27 Şubat 2020’de iddianamenin kabul edilmesinin ardından sanıklar Prof. yürütme yönetmeliğini dikkate alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu