Haber

Karadeniz Ereğli Belediyesi Sazdan Adam Bağlama Kursları’ndan Yıl Sonu Konseri

(ZONGULDAK) – Karadeniz Ereğli Belediyesi Cumhuriyet Halk Evleri’nde Sazdan Adam Bağlama Kursları’nda bu dönem eğitim gören kursiyerler tarafından hazırlanan “Türkülerden Müsaade İstiyoruz” temalı yıl sonu konseri düzenlendi.

Uzun süredir farklı kurs alanlarında çok sayıda öğrenci yetiştiren Karadeniz Ereğli Belediyesi Cumhuriyet Halk Evleri’nin bu dönem sona eren Sazdan Adam Bağlama Kursları’nda eğitim gören kursiyerler, Tatoğlu Kültür Merkezi’nde yıl sonu konseri verdi.

Konserin bir bölümünde geçen yıl vefat eden müzik öğretmeni Suat Aykan ile ilgili bir anısını paylaşan kurs hocası Mehmet Ali Ürkmez, vefatının anısına Aykan’ın bestesi olan Karadeniz Ereğli’ye ait “Yeşilin Mavisi” şarkısını koro eşliğinde seslendirdi.

Mehmet Ali Ürkmez yönetiminde gerçekleştirilen konsere katılan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, şunları söyledi:

“Bütün Sazdan Adam ekibini tebrik ediyorum. Bu akşam müthiş bir müzik ziyafeti çektik. Ben de Belediye Başkanı olarak gururlandım. Çünkü göreve başladığım 90’lı yıllarda ilk defa Cumhuriyet Halk Evleri’ni yapmıştım. Amacımız orada sanat, müzik, bağlama kursundan piyanoya, bilgisayardan yemek yapmaya kadar, oya, dikiş, nakış kursları yapmaktı ve vatandaşımızı hep oraya bekledik. Baştan çok sıkıntı çektik çünkü kurslara pek gelen olmamıştı. İlerleyen zamanda doluluk oranı bir hayli yükseldi. Pandemi döneminde orası bizim en önemli üretim merkezlerimizden birisi oldu. Çünkü pandemi döneminde Türkiye’de maskeye ulaşmak çok sıkıntılıydı. Parayla satılıyordu, bulunmuyordu da. Cumhuriyet Halk Evi’nde dikiş nakış kursu gören 120 civarında gönüllü kadına ek makineler aldık ve binlerce maske üreterek halkımıza ücretsiz dağıttık. Daire daire halkımıza ulaştırdık. Üretim çok önemli, işte buda bir üretim. Cumhuriyet Halk Evleri’ni kurduktan sonra o yıllarda ektiğimiz tohumları almaya başladık. Bir kentte, bir şehirde sanat yoksa o kentin, şehrin gelişmesi mümkün değildir. Fakirlik olabilir, yokluk olabilir, onlar aşılır. Ama sanat dalları kesilmişse o kentten ekonomisi iyi de olsa hiçbir şey olmaz. Çocukluğumuzda biz görmedik. Ben yukarı bekcanda tasla su satardım. O günkü yaşam koşullarımızdan dolayı müzik, spor, sanat ilgi alanımızda değildi. Ama şimdi bütün gayretimle sanatın bütün dallarında bu işi bilenlerle Ereğli’de geliştirmeye çalışıyorum. Tasarruf tedbirleri diye bir şey getirdiler, bütün belediyelerin ellerini kollarını bağladılar. Festival falan yapamıyoruz. Ama durmayacağız, devam ediyoruz. Bu akşam için emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu