Ekonomi

Kazanç çağrısı: Assurant güçlü bir büyüme kaydetti, BoA ile ortaklığını genişletiyor

Assurant, Inc., küresel bir risk yönetimi çözümleri sağlayıcısıdır. (AIZ), dördüncü çeyrek ve 2023 yılının tamamı için güçlü mali sonuçlar bildirdi ve kârlı büyüme serisini üst üste yedinci yılda da sürdürdü. Şirketin düzeltilmiş FAVÖK’ü %21 artışla yaklaşık 1,4 milyar dolara ulaşırken düzeltilmiş EPS %26 arttı. Bu performansın temelinde şirketin Küresel Konut segmenti, özellikle de düzeltilmiş FAVÖK’te yaklaşık %65’lik bir artış görülen ev sahipleri işi yer alıyor. Assurant ayrıca, 2024’teki büyümesine katkıda bulunması beklenen, borç verene yerleştirilen sigorta hizmetlerinde Bank of America ile yeni bir ortaklık yaptığını da duyurdu.

Temel Çıkarımlar

 • Assurant’ın düzeltilmiş FAVÖK’ü 2023’te %21 artarak yaklaşık 1,4 milyar dolara ulaştı.
 • Düzeltilmiş EPS %26 arttı.
 • Global Konut’un ev sahibi işi önemli bir büyüme faktörü oldu.
 • Hissedarlara 350 milyon dolardan fazla para iadesi yapıldı, bunun 200 milyon doları hisse geri alımlarından oldu.
 • Bank of America ile yeni bir iştirak açıklandı.
 • Assurant, 2024’te orta tek haneli düzeltilmiş FAVÖK büyümesi bekliyor.

Şirket Görünümü

 • Assurant, 2024 yılında orta tek haneli düzeltilmiş FAVÖK büyümesiyle kârlı büyümenin devam edeceğini tahmin ediyor.
 • Hem Küresel Yaşam Tarzı hem de Küresel Konut segmentlerinde büyüme bekleniyor.
 • Şirket, 2024 yılının ilk çeyreğinde Bank of America’dan 1,8 milyon kredi almayı planlıyor.
 • Hisse geri alımlarının 2024 yılında 200 milyon ila 300 milyon dolar arasında olması bekleniyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Şirket, önceki yılın konut segmentindeki 54 milyon dolarlık açığını kapatmaya çalışıyor.
 • Gelecek yıl yatırım gelirlerinde önemli bir artış beklenmiyor.
 • Müşteri sözleşmelerinin sona ermesi nedeniyle Japonya’da 2024 yılında basılması bekleniyor.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Assurant’ın dördüncü çeyrekteki düzeltilmiş FAVÖK’ü %29 artışla 382 milyon $’a yükseldi.
 • Çeyrek için düzeltilmiş EPS %38 artışla 4,90 dolara yükseldi.
 • Bağlantılı yaşam işi ve taşınabilir taşıyıcılar ve kablo operatörleriyle ortaklıklar büyüme alanlarıdır.
 • Şirket son beş yılda S&P 1500 P&C endeksinden daha iyi performans gösterdi.

eksiklikler

 • Güçlü performansa rağmen şirket, konut bölümünde önceki yılın açığını kapatmanın zorluğunu kabul etti.
 • Asistan, Japonya’da 2024’te üzerinde baskı yaratabilecek sözleşmelerin süresi dolacak.

Soru-Cevap Öne Çıkanlar

 • Keith Meier, Japonya’nın görünümüne değindi ve 2024 yılında baskı beklenmesine rağmen bunun yeni program ve yapılarla dengeleneceğini belirtti.
 • Şirket, önde gelen mobil operatörlerle güçlü ilişkileri nedeniyle Japonya’daki uzun vadeli beklentileri konusunda iyimser.
 • Assurant’ın 2024 yılına ilişkin temel makro varsayımı önemli bir değişiklik öngörmüyor.
 • Bu yıla ilişkin tahminlerde Bank of America anlaşmasının etkisi de yer alıyor.

Assurant’ın mali gücü, dördüncü çeyrekte elde edilen 280 milyon $’lık segment temettüleri ve yıl sonunda 606 milyon $’lık şirket likiditesine sahip olmasıyla sermaye pozisyonuyla daha da vurgulandı. Küresel Yaşam Tarzı segmentine göre düzeltilmiş FAVÖK, bağlantılı yaşam ve yatırım yapılan varlıklardan elde edilen yüksek getirilerin etkisiyle %12 artışla 205 milyon $’a yükseldi. Şirket, 2023 yılında 7,5 milyonu yalnızca dördüncü çeyrekte olmak üzere 25 milyondan fazla cihaza hizmet verdi.

Şirketin S&P 1500 P&C endeksine karşı performansı, endeks oranının neredeyse iki katı olan %12’lik ortalama düzeltilmiş faiz artış oranıyla son beş yılda çift haneli büyüme kaydetti. Felaket zararları da dahil edildiğinde Assurant’ın büyüme oranı endeksin %6’sına kıyasla %10’dur.

Assurant, konut segmentinde net ve değerli yatırım geliri rüzgarlarının olmaması gibi zorluklara rağmen, ileriye dönük olarak güçlü bir büyüme sağlama becerisine güveniyor. Şirketin stratejik yatırımlarının ve Bank of America anlaşmasının 2024 beklentilerine dahil edilmesinin büyüme yörüngesini desteklemesi bekleniyor. Bir sonraki ilgi daveti Mayıs ayında planlanırken, IR grubu daha fazla soru için hazır olacak.

InvestingPro İçgörüleri

Assurant, Inc. (AIZ), en son mali sonuçlarına da yansıdığı gibi, istikrarlı bir büyüme ve hissedar değeri örneği sergilemiştir. Şirketin hisselerini düşünen yatırımcılar için gerçek zamanlı bilgilere ve InvestingPro İpuçlarına dayanan bazı bilgiler burada:

InvestingPro Information’ın öne çıkan verileri arasında, 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için F/K Oranının (Düzeltilmiş) 14,18 olması, hisse senedinin değeri dikkate alındığında potansiyel olarak düşük değerlenmiş olduğunu gösteriyor. Şirketin aynı dönemdeki Gelir Artışı %9,21 olarak gerçekleşti ve bu da satışları artırma becerisini ortaya koydu. Ayrıca Assurant’ın 52 Haftalık Yüksek Fiyat Yüzdesi %97,74 olup, bu da hisse senedinin yılın en yüksek fiyatına yakın işlem gördüğünü gösteriyor.

InvestingPro Tips’e göre Assurant, temettüsünü 20 yıl üst üste artırarak hissedarlara değer kazandırma taahhüdünün altını çizdi. Ayrıca şirketin net kârının bu yıl artması bekleniyor ve bu da potansiyel yatırımcılar için olumlu bir görünüm sağlıyor.

Daha derinlemesine analiz arayanlar için brüt kar marjları ve kısa vadeli yükümlülükler hakkında bilgi içeren ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. Bu ipuçlarına erişim https://www.investing.com/pro/AIZ adresinde bulunabilir. InvestingPro+ aboneliğiyle ilgilenenler, 2 yıllık abonelikte ek %10 indirimden yararlanın. SFY24veya 1 yıllık abonelikte %10 ek indirim için SFY241Kupon kodunu kullanmayı unutmayın.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-etimesgut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu