Haber

Medusa mozaiği, üzeri örtülerek kış şartlarından korunacak

BURDUR’un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti’nde bu yıl 18 bin kişi ağırlandı. Ziyaretçilerin ilgisini en çok çeken, her yıl mayıs ayında ziyarete açılıp, kış mevsiminde üzeri örtülen Medusa mozaiği oldu. Mozaik, bu sene de kış kaidelerinden etkilenmemesi için üzeri örtülerek muhafaza edilecek.

Burdur’un Gölhisar ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kibyra Antik Kenti, bu yıl da ziyaretçilerin uğrak yeri oldu. Antik kentin odeion kısmında 2009’daki kazılarda ortaya çıkarılan Medusa mozaiği de ziyaretçilerin ilgisini en fazla çeken yapı oldu. Kibyra ve Medusa’yı görmek için bu yıl 18 bin kişi, antik kenti ziyaret etti. İklim kaideleri nedeniyle yıl uzunluğu sergilenemeyen Medusa mozaiği, ilerleyen günlerde ziyarete kapatılacak. Her yıl mayıs ayında ziyarete açılan Medusa mozaiğinin kış koşullarından etkilenmemesi için de üzeri örtülecek.

DÜNYADA TEKKibyra Hafriyat Lideri Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Medusa mozaiğinin, bilhassa yapılış tekniğiyle renkli mermer modüllerden ‘Opus Sectile’ denilen prosedürle oluşturulduğunu ve dünyada bu özelliğiyle tek olma özelliği taşıdığını vurguladı. Özüdoğru, “‘Opus Sectile’ tekniğiyle günümüze ulaşan bildiğimiz tek Medusa, Kibyra odeionunda. Medusa’yı görmek için talep çok, ziyaretçi sayımız son yıllarda arttı lakin Medusa’nın üzeri muhafaza emelli her yıl aşikâr bir müddet kapatılıyor” dedi.Kibyra odeionu ve Medusa mozaiği hakkında da bilgi veren Özüdoğru, şunları kaydetti:

“Kibyra odeionu; odeion yapısı, kentin kamu binalarının yer aldığı Merkez Tepe’nin güneybatı köşesinde konumlanmaktadır. Yapının ön kısmında bulunan tabanı mozaik döşeli Odeion Stoası’ndaki yazıtta, yapının Antik periyotta ‘odeion’ (müzik evi, konser salonu) olarak isimlendirildiği anlaşılmıştır. Yazıtlarda, odeionun önündeki stoanın mozaik yerin Aurelius Sopatros ve Cladius Theodoros kardeşler tarafından MS 249- 254 yıllarında yaptırıldığı aktarılmaktadır. Odeion, birebir vakitte kent meclisi (bouleuterion); önüne eklenen bir sahne binası (skene) ile üzeri çatıyla kapalı bir tiyatro; ayrıyeten Kibyra’nın Roma İmparatorluk dönemi boyunca Küçük Asya Eyaleti’nin yargı merkezlerinden (conventus) birisi olmasından ötürü bir mahkeme binası fonksiyonlarıyla de kullanılmış olmalıdır. Odeion, iç kısımda 31 oturma sırası ile yaklaşık 2 bin 500-3 bin kişilik izleyici kapasitesine sahiptir. Bu haliyle ülkemizde, antik periyot içinde üzeri bir çatı örtüsüyle kapatılmış, en büyük kamu yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Yapının orkestra kısmının yerinde renkli mermer plakalardan (opus sectile) oluşan Medusa (Antik Çağ’da gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan mitolojik figür) betimlemesi yer almaktadır. Yapılış tekniği bakımından, buradaki Medusa figürünün bir gibisi daha şimdi bilinmemektedir yani üniktir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu