Teknoloji

NASA, Juno uzay aracının çektiği fotoğraflar konusunda yardımınızı istiyor

Geçen hafta, NASA’nın Juno gezgini, Jovian’ın volkanik ayı Io’ya en yakın ikinci uçuşunu tamamladı ve yol boyunca birçok fotoğraf çekti. Şimdi uzay ajansı, Juno’nun yakaladığı tüm fotoğrafların ve ham verilerin sınıflandırılması için halktan yardım istiyor.

Io’nun fotoğrafları, Jüpiter’in ve çeşitli Jovian uydularının güzel, yüksek çözünürlüklü görüntülerini sağlayan Juno’nun “JunoCam”i tarafından çekildi. Bu son yakın uçuş çoğunlukla ayın güney yarımküresine odaklanmış olsa da, diğer yakın uçuşlar kuzeyi oldukça ayrıntılı bir şekilde görüntülemeyi başardı.

Ancak NASA’nın ayıklaması gereken çok fazla veri olduğundan, uzay ajansı bu son uçuş sırasında toplanan ham Junocam bilgilerini kamuya açıkladı. Dolayısıyla JunoCam bilim insanları her ne kadar kendi sınıflandırmalarını yapacak olsalar da insanların herkesten önce bir şeyler bulma veya en azından kendi yorumlarını ekleme ihtimalleri var.

Evet, bu tür verileri işlemenin güzel yanlarından biri de insanların kendi yorumlarını katabilmeleridir. Başka bir deyişle, insanlar görselleri renklendirme konusunda farklı yaklaşımlar benimseyebilecek; Bunun gerçekleştiğini James Webb uzay teleskopundan alınan görüntülerde birçok kez gördük.

JunoCam bilim insanlarına katılmak ve her şeyi sınıflandırmalarına yardımcı olmak istiyorsanız Juno web sitesindeki ham bilgi havuzuna erişebilirsiniz. Ayrıca diğer görüntü işlemcilerin gönderdiği çalışmaları inceleyebilir, hatta kendi çalışmanızı da gönderebilirsiniz.

habermanavgat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu