Haber

Peru Kongresi, Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador’u istenmeyen kişi ilan etti

Peru Kongresi, ülkenin iç işlerine karıştığını iddia ettiği Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’u ülkede “istenmeyen adam” ilan etti.

Peru Kongresi Dış İlişkiler Komitesi’nde yapılan oylamada 11 kabul, 1 ret ve 3 çekimser oyla karar alındı.

Kongre Tüzüğü’nün 68. maddesi uyarınca kararın Genel Kurul’da görüşülerek onaylanacağı bildirildi.

Kongre Üyesi Patricia Chirinos, Lopez Obrador’un Peru ile ilgili son açıklamalarının “kabul edilemez” olduğunun altını çizerek, Meksika’nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

Chirinos, Lopez Obrador’u ülkenin iç işlerine karışmakla suçlayarak, “Meksika Devlet Başkanı’nın sözleri Perulularla alay etmek ve ülkeyi bölmek anlamına geliyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte’yi eleştiren Lopez Obrador, 15 Mayıs’ta Ulusal Saray’da yaptığı açıklamada, eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun haksız yere hapse atıldığını ve Boluarte’nin Castillo’nun görevini gasp ettiğini söyledi.

Lopez Obrador, Castillo’nun özgür ve demokratik seçimleri kazandığını belirtti. ifadesini kullanmıştı.

Peru’nun mevcut hükümetinin legal ve illegal olduğunu her fırsatta savunan Lopez Obrador, liderliğini üstlendikleri Pasifik İttifakı’nın başkanlığını Peru’ya devretmeyeceklerini açıkladı.

diplomatik gerilim

Eski Peru Devlet Başkanı Castillo’nun Kongre tarafından 7 Aralık 2022’de devrilmesinden bu yana Meksika-Peru diplomatik ilişkilerinde gerilim artıyor.

Meksika, Kongre’nin Castillo’yu yasadışı ve demokratik olmayan bir şekilde görevden aldığını öne sürerek mevcut Peru hükümetini meşru olarak tanımıyor.

Castillo’nun Peru Kongresi tarafından görevden alınmasının ardından özellikle Kolombiya, Meksika ve Honduras, Peru’nun mevcut yönetimini sert ifadelerle eleştirdi.

Peru, içişlerine müdahale olduğu iddiasıyla 26 Ocak’ta Honduras’taki büyükelçisini, 24 Şubat’ta Meksika’daki büyükelçisini ve 30 Mart’ta Kolombiya’daki büyükelçisini süresiz olarak geri çekmişti.

Kolombiya Devlet Başkanı Petro istenmeyen adam ilan edildi.

Peru Kongresi, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro’yu polise yönelik sözleri nedeniyle ülkede “istenmeyen kişi” ilan etti.

Castillo’nun görevden alınması

Eski Başkan Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla 7 Aralık 2022’de görevinden alındı.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alındı.

Daha sonra Başkan Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

mesudiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu