Haber

Polonya Başbakanı Tusk: AB olarak askeri açıdan Rusya’dan daha zayıf olmamız için hiçbir neden yok

– Polonya Başbakanı Tusk: “AB olarak askeri açıdan Rusya’dan daha zayıf olmamız için hiçbir neden yok”

BERLİN – Polonya Başbakanı Donald Tusk, Avrupa Birliği’nin ekonomisinin Rusya’dan 8 kat, nüfusunun ise 6 kat daha büyük olduğunu belirterek, “Askeri açıdan Rusya’dan daha zayıf olmamız için hiçbir neden yok.”

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Weimer Üçlüleri arasındaki iş birliğini güçlendirmek için Fransa’nın ardından Almanya’ya geldi. Tusk, başkent Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi. Toplantıda iki lider, enerji ve gıda güvenliği, savunma ve AB ile NATO içindeki iş birliğini ele aldı ve ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Tarihten ders almaları gerektiğini ve Rusya’nın saldırgan tutumu karşısında önceliklerinin Avrupa’nın birliği olduğunu belirten Tusk, AB’nin savunma harcamalarını artırması gerektiğini vurgulayarak, “AB’nin askeri bir güç olması gerekiyor. AB ekonomisi Rusya ekonomisinin 8 katı, nüfusu ise Rusya’nın 6 katı. Askeri açıdan Rusya’dan çok daha zayıf olmamız için hiçbir neden yok” dedi.

Tusk, bu durumda AB’nin sadece ekonomi ve bilim alanında değil, aynı zamanda dünyanın tüm başkentlerinde büyük bir askeri güç olarak saygı duyulacağını ifade etti.

“Trump’ın sözleri soğuk duş olmalı”

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “Rusya’yı, NATO’ya karşı mali yükümlülüklerini yerine getirmeyen üyelere saldırmaya teşvik edeceğim” sözleriyle ilgili soruya yanıt veren Tusk, “Donald Trump ne derse desin, NATO ülkelerinin bu durumu artırması Avrupa’nın görevidir” dedi. savunma yeteneklerinin finansmanı.” Bu Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarınadır. Polonya bir süredir yüzde 2 eşiğini aşıyor. Her ülkenin bu seviyeye hızlı bir şekilde ulaşabilecek konumda olmadığını biliyorum, ancak görünen o ki bu felaket Ukrayna dersi kimseyi şüphelendirmemeli. Genel olarak savunma kapasitemizi artırmalıyız, Trump öyle söylediği için değil. Trump, sözleriyle “Güvenliği ihmal edenlere soğuk duş yapılmalı” dedi.

domanicajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu