Haber

Toplantılar Yurt Dışında Yapılmaktadır

‘Görüşmeler YURT DIŞINDA YAPILIYOR’

Bakan Özhaseki, toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bakanlık olarak tüm imkan ve imkanları deprem bölgesine yönlendirdiklerini söyleyen Özhaseki, “Bir yandan yurt dışında görüşmeler var. Birleşik Arap Emirlikleri dahil deprem bölgesine yardım etmek istediklerini söylediler. Kaç imkan var bilmiyorum ama bu bölgede değerlendireceğiz. Bir yandan hayırseverler ‘Bağışlar var. Televizyonda yapılan kampanyalarda mutlaka rakamlar vaat edildi. Hayırseverlerin oradaki imkan ve kabiliyetlerini kullanmalarını sağlayacağız. Elimizdeki imkanları, yurt dışından ve yurt içinden seferber edebileceğimiz ne varsa kullanmak istiyoruz” dedi.

TOKİ’nin son 20 yılda yaklaşık 1 milyon 250 bin konut yaptığını belirten Özhaseki, “Bunu 20 yıla bölerseniz yıllık 60 bin kapasite var. Emlak Konut, İnşaat İşleri var. 100 bin konutluk bir kapasite var gibi görünüyor. Ama biz ‘1 yılda 319 bin konut yapacağız’ diyoruz.” O zaman yerinde dönüştürülecek binlerce evden bahsediyorum. Malzeme olarak sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama işçilikte sıkıntı olacak gibi. İnşaatta bir ustalar gurubu doğuyor İstanbul’da bile duyuyoruz. Milli Eğitim ile anlaşarak kısa süreli sertifika verip oralarda kurslar düzenleyerek herhalde. O bölgede çalışmak isteyenlere de yeni imkanlar sağlayacağız ki bu açığı kapatacağız.” Kentsel dönüşümün bakanlık, belediye ve vatandaş şeklinde 3 ayağı olduğunu ifade eden Özhaseki, “Biri eksik olursa bu işi yapamayız. Önümüzdeki dönemde şartları zorlayıp herkesi davet edeceğim ve ısrar edeceğim. İnşallah bu siyasi bir suistimal olmaz. Cumhurbaşkanımız, “Mecbur kalırsak Kanal İstanbul çevresindeki rezerv alanda elimizden geldiğince çok konut tahsis edebiliriz. İstanbul’daki depreme hazırlıkta o evleri mutlaka kullanabiliriz.” Yapabilecek gibi görünüyoruz. Planlarımız böyle. Büyük ihtimalle 6-8 ay, 1 yıl sonra inşaata başlayacağız. Şimdi o günün seyrine göre kısa sürede bitirmek için elimizden geleni yaparız inşallah.”

Özhaseki, geçmişte kentsel dönüşüm alanlarında yüzde 100 rıza aranırken çıkan yasayla yüzde 65’lik bir çoğunluğun yeterli olduğunu söyledi. “Yeni yazıda yüzde 50’ye indireceğiz. Çünkü bu işi kimsenin yüreğine bırakamayız. Çaremiz yok. Ama kimseyi sokağa da atmayacağız. Rezervi olana yer açacağız. Ancak böyle bir dönüşümü başarabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu