Haber

Trafik sigortasında değişiklik! Hasarsızlık prim oranları düşürüldü

ANKARA (İGFA) –Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), hasar sıklığı, hasar bedelleri ve diğer hususlar dikkate alınarak belirlenen bu oranı sıfıra indirmeye veya ikiye katlamaya yetkili olacak.

Bir önceki uygulamada SEDDK, azami prim fiyatlarını yüzde 50 oranında indirme yetkisine sahipti.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle tablolarda yapılan düzenlemeye göre elektrikli araçlar için azami prim oranlarında yüzde 10 indirim öngörülüyor.

PRİM ARTIŞI HASARLARDA SIFIR SEVİYEDE YÜZDE 200 TABLOSU

Yönetmelikte yapılan düzenleme ile hasarsızlık prim indirimi ve hasar nedeniyle prim artışı tablosundaki indirim ve artış oranları yeniden belirlendi ve tabloya sıfır ve 8. basamaklar eklendi. Bu kapsamda tabloya yeni eklenen sıfır seviyesi için prim artış oranı yüzde 200, 8. kademe için hasarsızlık prim indirim oranı yüzde 50 olarak belirlendi.

Tablonun ilk dört hanesindeki sigortalılar için 1. aşamadan başlayarak sırasıyla yüzde 135, yüzde 90 ve yüzde 45 olan prim artış oranlarında hasar nedeniyle sıfır dahil bir değişiklik olmadı, ancak prim indirimi oranları düşürüldü.

HASARSIZ PRİM İNDİRİM ORANLARI İNDİRİLMİŞTİR

Tabloda prim indirimi bölümünde yer alanlar için öngörülen prim indirim oranları; 5. kademede yüzde 5’e, 6. kademede yüzde 22’den yüzde 20’ye, 7. kademede yüzde 42’den yüzde 40’a düşürüldü.

Mayıs ayı başından itibaren uygulanacak azami primler, 2023 Nisan ayında uygulanan araç kümesi bazında 4’üncü kademe azami prime yüzde 5 eklenerek uygulanacak. Değişiklikler 15 Nisan’dan itibaren geçerli olacak.

Söz konusu yönetmeliğin detaylarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

arachaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu