Haber

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösterdi

İsrail’in Gazze’de devam eden baskınlarına tepki gösteren Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “İnsanlık artık ayağa kalkmalı ve İsrail’in Filistin halkına yönelik soykırımına ‘dur’ demeli.” İfadesini kullandı.

“Maduro’yla Daha Fazla” programında Filistin’in Karakas Büyükelçisi Fadi Alzaben’i ağırlayan Venezuela Devlet Başkanı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail’in Gazze’deki masum insanları hedef aldığını vurgulayan Maduro, “New York Times’ta bir makale okudum. Bu makaleyi yazan analist, Gazze’deki durumu Nazilerin Yahudi katliamına benzetiyor. İlk saldıran kadınlar ve çocuklar oldu. Gaz odalarına atılacaklarını bugün görüyoruz ki, “İsrail de aynısını Filistin halkına yapıyor. Kadınlar ve çocuklar korkunç bir şekilde öldürülüyor. İnsanlık artık ayağa kalkmalı ve İsrail’in Filistin halkına uyguladığı soykırıma ‘dur’ demeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Büyükelçi Alzaben ayrıca İsrail’in bir ayı aşkın süredir Filistin halkını bombaladığını ve 10 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi.

Gazze’de durumun oldukça vahim olduğunu belirten Alzaben, “İsrail saldırılarının yüzde 70’ini kadın ve çocuklara yönelik gerçekleştiriyor. İsrail bu süreçte yasaklı bombalar kullandı. Hastaneler, kiliseler, camiler ve mülteci kampları bombalandı.” söz konusu.

Gazze’nin 17 yılı aşkın süredir her taraftan abluka altında olduğunu hatırlatan Alzaben, “Şu anda en büyük endişemiz Gazze halkının sonsuza kadar topraklarından sürülmesidir.” dedi.

Programı sosyal medya hesabından paylaşan Maduro, mesajını paylaştı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, 10 Ekim’de yaptığı açıklamada, Gazze’de sivillerin yaşadığı binaların ayrım gözetmeksizin bombalandığını ve İsrail’in Filistin halkına “soykırım” yaptığını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu