Haber

Başkan Yardımcısı Oktay Batı Londra Türk Gönüllüleri Derneği’ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’de devlet ve milletin el ele vererek Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı felaketi 3 haftada geride bıraktıklarını belirterek, “Bunu İngiltere yapamadı, Almanya tüm ekonomik gücüne rağmen yapamadı. Bunu ne ABD, ne Çin, ne Japonya yapamadı.Bu sadece ekonomik bir mesele.Zorla değil devletin milletiyle bir araya gelmesiyle aşılması gereken bir problemdi ve biz de milletimizle el ele verdik. .” söz konusu.

Fuat Oktay ve eşi Hümeyra Oktay, Kral III. Charles’ın taç giyme töreni için geldikleri İngiltere’deki Batı Londra Türk Gönüllüleri Derneği’ni ziyaret etti.

Kral III.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyanın dört bir yanındaki Türk vatandaşlarıyla gönülden gönüle köprü kurduğunu belirten Oktay, “Şu anda bütün okların gösterdiği yer Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu hep böyle olmuştur. Denildi. önce Adnan Menderes için, sonra Turgut Özal için, sonra Necmettin Erbakan için şimdi Erdoğan deniyor ama bu okların hedefi Türkiye’dir.” dedi.

Oktay, Türkiye’nin her zaman potansiyeliyle ileriye baktığını vurgulayarak, “Bazıları rahatsız oluyor. Türkiye ilk kez Sayın Cumhurbaşkanımızla farklı bir yola girdi. Onun tercih ettiği yol şuydu: ‘Ben Türkiye ile paralel kararlar almayacağım. Başka bir ülkenin çıkarları, kendi milletimin çıkarlarına göre hareket edeceğim.’ Durum böyle olunca bölgede Türkiye ve Erdoğan aleyhine planları olanların rahatsızlığı başladı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kendi yağında kavrulmakla birlikte daha da ileri giderek kendi savaş uçağını yapan ülke haline geldiğine işaret eden Oktay, “Enerjide de yerli ve milli yaklaşım gösterelim.” dedik, artık kendi doğal gazımızı ve petrolümüzü çıkarmaya başladık ve yerleşiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin turizm, altyapı ve lojistikte başka bir noktaya geldiğini kaydeden Oktay, otomobil, bilişim, otomasyon ve elektronikte de mesafe kat ettiğini ve dikkatini uzaya çevirdiğini söyledi.

Oktay, tarımda atılan adımlara değinerek, “Türkiye’nin ihtiyacına göre üretelim, çiftçimizle köylümüzle anlaşalım, ne kadar iş üretileceğini önceden konuşalım. Şimdi buna odaklandık.” dedi.

Türkiye’deki toprakların yetmemesi durumunda topraklarının kullanılması için bazı ülkelerle anlaşmalar yapıldığına işaret eden Oktay, “Dışarıdan gübre getirmek mümkün değil. Gübre Rusya-Ukrayna Savaşı’yla ortadan kalktı. Dedik ve şimdi. Filyos’ta gübre tesisi kuruyoruz. Yurdun birçok yerinde bu gelişmeler yaşanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

“3 haftalık süreçte bu büyüklükte bir felaketi geride bıraktık”

Geçen yıl enerjide ek ödemeler yapılması gerektiğini hatırlatan Oktay, “Depremle birlikte 110 milyar dolarlık bir maliyet oluştu ama bir devlet düşünün ki bu büyüklükte bir afeti 3 haftalık bir sürede geride bıraktı. İngiltere bunu başaramadı. Bunu Almanya tüm ekonomik gücüne rağmen yapamadı, ABD ve Çin de yapamadı, Japonya da yapamadı.Bu sadece ekonomik bir güçle değil devletin milletiyle birlikte ortaya çıkmasıyla aşılabilecek bir sorundu ve biz de bunu başaramadık. Milletimizle el ele yaptık.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından toplu konut inşaatlarının başladığını ve köy evlerinin teslimlerinin gerçekleştiğini belirten Oktay, yıl sonuna kadar bölgedeki tüm hasarlı yapıların yıkılacağını, konut ve iş yerlerinin teslim edileceğini vurguladı.

Evlerdeki kira artışlarının önüne geçebilmek için daha fazla konut yapılacağına işaret eden Oktay, “Şimdi yeni bir projeye başladık. Yine kredi verelim, kira yardımı ile taşınmanıza destek olalım.” Biz de bu şekilde çözmeye çalışıyoruz” dedi. dedi.

Başkan Yardımcısı Oktay, “14 Mayıs’tan sonra ciddi anlamda bu fiyat artışlarının ve enflasyonun ötesine geçeceğiz ve orada ciddi sonuçlar alacağız” dedi. söz konusu.

“14 Mayıs bizim için sıradan bir seçim değil”

Yapılan yatırımlarla savunma sanayi ve enerjide giden harcamanın 85 milyon lirasının Türkiye’de harcanacağının altını çizen Oktay, “Bu şekilde dönüşen Türkiye kendi geleceğiyle ilgili kararını kendi vereceği için rahatsız. , ve ‘Recep Tayyip Erdoğan gitmeli.’ onlar söylüyor.” terimleri kullandı.

“Cumhurbaşkanımızın yanında dimdik durmalıyız.” Oktay, İngiltere’de yaşayan vatandaşların bu görüşlerle sandık başına gitmesi gerektiğini belirterek, ülkedeki sandıkların iki gün sonra kapanacağını söyledi.

Oktay, “Son 48 saat çok önemli. Sizin depreme katkınız kadar önemli. Bu 14 Mayıs bizim için sıradan bir seçim değil, bir kader seçimi. Geldiğimiz nokta gerçekten çok önemli. A partisinin mi yoksa B partisinin mi iktidarda kalacağından değil, bir yol ayrımından bahsediyoruz. Burada tercihimizi netleştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Batı Londra Türk Gönüllüleri Derneği’nin ihtiyaç ve talepleri ile ilgili dernek yöneticilerinin beklentilerini dinleyen Oktay, derneğin her yıl düzenlediği şenlik için “otağ” talebini kabul edeceklerini ve ileteceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu