Teknoloji

Cevdet Yılmaz: Yapay zeka ekosistemimizi geliştiriyoruz

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “2030 yılına kadar yapay zeka kullanımıyla yerel ekonomilerde beklenen büyüme oranı yüzde 26. Türkiye olarak bu dönüşümden pay sahibi olmak için Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye hedeflerimiz doğrultusunda yapay zeka ekosistemimizi geliştiriyoruz. “söz konusu.

Başkan Yardımcısı Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileriyle Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Yönlendirme Kurulu’nun 2021-2025 yıllarını kapsayan 3. toplantısına katıldı. Yılmaz, daha önceki 2 toplantıda Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ne ilişkin eylem planının oluşturulması ve bu konuda kurum ve kuruluşların görev ve sorumluluklarının netleştirilmesine ilişkin konuları ele aldıklarını, bugünkü toplantıda ise artık bu konuyu konuşacaklarını ifade etti. Bu eylem planı kapsamında somut gelişmeler ve atılan adımlar. Küresel Yapay Zeka Etki Endeksi’ne göre; Yılmaz, yapay zekanın 2030 yılında dünya ekonomisinde yaklaşık 16 trilyon dolarlık bir paya ulaşmasının beklendiğini kaydetti. “2030 yılına kadar yapay zeka kullanımıyla yerel ekonomilerde beklenen büyüme oranı yüzde 26. Türkiye olarak bu dönüşümden pay sahibi olmak için Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye hedeflerimiz doğrultusunda yapay zeka ekosistemimizi geliştiriyoruz. “dedi.

”ULUSLARARASI ÇALIŞMALARA KATKIDA BULUNUYORUZ”

Yılmaz, yapay zeka konusunun, etkilediği branşlar ve oluşturduğu riskler açısından tek bir ülke veya şirketin sorumluluğuna bırakılmayacak kadar önemli olduğunu kaydetti. “Dolayısıyla bu alandaki uluslararası girişim ve girişimler oldukça değerli. Bu anlamda Türkiye olarak yapay zeka alanında yürütülen uluslararası çalışmalara aktif olarak katılıyoruz ve somut katkılar sağlıyoruz. Sekretaryası üstlenilen Küresel Yapay Zeka Ortaklığı Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı tarafından küresel alanda değerli bir girişim olan GPAI üyeliğimiz 2022 yılı sonunda gerçekleşmiştir.Üyelerimiz, GPAI bünyesinde yürütülen çalışmalara ülkemiz adına aktif olarak katılmaktadır. Ayrıca alanlarında uzman temsilcilerimiz ile Birleşmiş Milletler, NATO, G20 ve diğer küresel kuruluşlar nezdindeki çalışmalara katılıp katkı sağlıyoruz.Küresel düzeyde yürütülen uluslararası standart çalışmaları kapsamında Türkiye bünyesinde Yapay Zeka Ayna Komitesi’ni kurduk. Standartlar Enstitüsü’nün çalışmalarını takip etmek ve katkı sağlamak amacıyla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Yapay Zeka Enstitümüz tarafından 2022 yılı itibarıyla açılan Yapay Zeka Ekosistemi Çağrısı kapsamında ‘Akıllı Üretim Sistemleri’, ‘Finans’ yer almaktadır. Teknolojiler’. “‘Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık’ ile ‘İklim Değişikliği Etkileri’ alanlarında 10 projeye destek veriyoruz.”dedi.

”EYLEM PLANIMIZI DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Yılmaz, yapay zeka alanındaki teknolojik gelişmelerin her geçen gün artan bir hızla ilerlediğini belirterek, “Bu noktadan sonra Yüce Meclisimize sunduğumuz 12. Kalkınma Planımız doğrultusunda, son dönemde önemi artan üretken yapay zeka ve büyük dil modeli gibi teknolojik alanları da içeren eylem planımızı yeniden gözden geçireceğiz. Ayrıca yapay zeka alanında araştırmayı, girişimciliği ve inovasyonu desteklemek Küresel şirketleri Türkiye’ye çekmenin ve çekmenin yanı sıra, teknoloji ekosistemimizi geliştirecek diğer alanlarda da yeni aksiyonları hayata geçireceğiz. İstihbaratın çok sıkı düzenlemelerle düzenlenmesi gerekiyor. Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nin bundan sonra da en iyi şekilde hayata geçirilmesi tüm paydaşlarımızın görevidir. Bunu da en doğru şekilde yapacağına yürekten inanıyorum.” “söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu