Ekonomi

Atakey üçüncü çeyrekte satışlarını yüzde 103 artırdı

Atakey üçüncü çeyrekte satışlarını yüzde 103 artırdı

 

Atakey, bu yılın üçüncü çeyreğinde satışlarını geçen yılın çeyreğine göre yüzde 103 artırırken, yılsonu beklentilerinin üzerinde kar marjı elde etti.

Atakey 2023 3. çeyrek net satış geliri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 103 artarak 661 milyon TL’ye ulaştı. Böylece 9 aylık toplam gelir, 6 aya göre yüzde 85 artışla 1,44 milyar TL’ye ulaştı.

Temmuz ayında halka arzını gerçekleştiren şirketin FAVÖK marjı ise %32 olan beklentinin üzerinde %37 olarak gerçekleşti. 2023 yılının 3. çeyreğinde 187 milyon TL net kâr elde edilirken, 9 ayda toplam 300 milyon TL kümülatif net kâr elde edildi. İlk iki çeyrekte 26 bin ton olan ürün satışları, 3. çeyrek sonunda %75 artışla 45 bin tona yükseldi. Satış gelirlerindeki gelişmelerde ihracat gelişmeleri, güçlü talep artışı, fiyat değişiklikleri ve ekonomik büyüme faktörleri öne çıktı.

Şirket, sürdürülebilirlik politikalarını destekleyen adımlarına hız kesmeden devam etti. 

Bu kapsamda Sürdürülebilir Tarım Girişimi platformunun gerçekleştirdiği Çiftlik Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi kontrolü sonucunda Atakey tohumluk patates tarlaları en üst düzeyde “Altın” derece sertifikasına layık görüldü.

Mevcut kredi maliyetleri ve fon getirileri piyasa koşullarında dengelenmeye başlarken, 4. çeyrekten itibaren finansal borçların azaltılmasına yönelik adımlar atılmaya başlandı. Portföy genişletme stratejisi kapsamında soğan halkası üreten fabrika yatırımının ön hazırlıkları tamamlandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-kosk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu