Haber

Gana Devlet Başkanı’ndan “köle ticareti” dönemi tazminatına ilişkin açıklama

Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo, Gana’nın başkenti Accra’da, “Tazminat Konferansı”Açılışta dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Akufo-Addo, köle ticaretinin hem kıta hem de diaspora üzerindeki ekonomik, kültürel ve manevi alanları kapsayan derin etkilerini açıkladı.

Afrika ve Karayip ülkelerine seslendi: Tazminat talebi için birleşelim

Akufo-Addo, Afrika ve Karayip ülkelerinin liderlerini, kölelik ve sömürgecilik yıllarında işlenen tarihi adaletsizliklerin telafisini talep etmek için birleşmeye çağırdı. “Geçerli bir adalet talebi”Olarak tanımladı.

Akufo-Addo, kölelik döneminde Afrika ülkelerinin ilerlemesinin engellendiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Transatlantik köle ticaretinin ve bunun sonuçlarının yol açtığı hasarı hiçbir para telafi edemez. Ancak bu, dünyanın yüzleşmesi gereken ve artık görmezden gelemeyeceği bir sorundur.”söz konusu.

“Afrika’daki tarihi eserler iade edilmeli”

Başkan Akufo-Addo, köle ticareti sırasında ele geçirilen Afrika tarihi eserlerinin de iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Akufo-Addo, eylül ayında New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Afrika ülkelerine köle ticareti nedeniyle tazminat ödenmesini talep etmişti.

duziciajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu