Ekonomi

Husiler, Aden Körfezi’nde bir ABD gemisinin hedef alındığını duyurdu

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Al-Masirah televizyonuna Husilerle ilgili yaptığı açıklamada, “ABD-İngilizlerin, ezilen Filistin halkına yardım etmek amacıyla Yemen’e yönelik saldırganlığına tepki olarak silahlı deniz kuvvetlerimiz, ADB gemisi Kim Ranger’ı hedef aldı. Aden Körfezi’nde.” Sözlerine yer verdi.

Söz konusu saldırının seyir füzeleriyle gerçekleştirildiğini belirten Seri, hedefi “tam olarak” vurduklarını kaydetti.

ABD, Yemen’de İran yanlısı Husilerin kontrolünde olan bölgede iki gemisavar füze rampasını düşürdüğünü bildirmişti.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) dün gece geç saatlerde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kızıldeniz’de seyrüsefer özgürlüğünü savunmak ve ABD ile ortak deniz trafiğine yönelik saldırıları önlemek için devam eden çok uluslu çabalar kapsamında, 18 Ocak’ta CENTCOM güçleri Husilere konuşlandı. Yemen’de kontrol edilen bölgeler.” “Ateşlenmeye hazır ve güney Kızıldeniz’i hedef alan iki gemisavar füzeye saldırı düzenlendi.” İfadesi kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu füzelerin bölgedeki ticari gemiler ve ABD Donanması gemileri için “yakın bir tehdit” olduğu ileri sürülerek, füzelerin ABD güçleri tarafından tespit edilerek “meşru müdafaa” amacıyla vurularak imha edildiği belirtildi.

– Kızıldeniz’deki durum

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koymaya ve bir kısmına da İsrail’e ait silahlarla saldırmaya başladı. dronlar ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den fırlatılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini kaydetti.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok denizcilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle 18 Aralık’ta Husi güçlerine karşı çok sayıda ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

31 Aralık 2023’te Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

10 Ocak’ta Husiler, İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle Kızıldeniz’de bir ABD gemisinin füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya’nın sunduğu, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına derhal son verilmesini talep eden kararı kabul etti.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

haber-cavdarhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu