Haber

Netanyahu: İstifa etmeyi düşünmüyorum, Hamas’ı ortadan kaldıracağım

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana aralıksız devam ediyor.

Gazze’yi abluka altına alarak açık hava hapishanesine çeviren İsrail, masumlara merhamet etmiyor.

Tüm dünyanın gözü önünde savaş suçları işleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ne ateşkes yapmayı ne de istifa etmeyi düşünüyor.

“Ateşkes Hamas’a teslim olmak demektir”

Netanyahu, Tel Aviv’deki Kirya askeri üssünde Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Kabine Bakanı Benny Gantz ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda soruları yanıtlayan Netanyahu, ateşkes çağrılarıyla ilgili olarak ABD’de 11 Eylül saldırılarını hatırlattı ve şunları söyledi: “Nasıl ki ABD 11 Eylül’den sonra ateşkesi kabul etmediyse, İsrail de 7 Ekim saldırısından sonra ateşkesi kabul etmeyecektir. Ateşkes, Hamas’a teslim olmak demektir.”dedi.

“İstifa etmeyi düşünmüyorum”

Hamas’ın canlı kalkan kullanması nedeniyle oluşan sivil ölümlerinden ülkesinin sorumlu tutulduğunu iddia eden Netanyahu, Filistinlilere yönelik toplu cezalandırma suçlamalarını da reddetti.

“Tek bir sivilin ölmesine gerek yok”İsrail Başbakanı, Hamas’ın sivillerin güneydeki güvenli bölgeye gitmesine izin vermediğini iddia etti.

Netanyahu, bölgede sivillerin varlığına rağmen baskınların devam edeceğini söyledi. “İstifa etmeyi düşünmüyorum, Hamas’ı ortadan kaldıracağım”dedi.

Gazze’ye yönelik planlanan kara operasyonu hakkında

Gazze’ye kara operasyonu “zaman alacak” Ve ” tuzaklara, zorluklara ve kayıplara.”Bunun önünü açacağını belirten İsrail Başbakanı “Ama sonunda size bir şeyin sözünü veriyorum: Hamas yenilecek, yok edilecek ve farklı bir varoluş ortaya çıkacak.”İfadelerini kullandı.

Netanyahu, Hamas’ın Gazze’de tuttuğu İsrailli esirlerin serbest bırakılması için çabalarını sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu: “Kara operasyonu onları serbest bırakma fırsatı yaratıyor ve biz bunu kaçırmayacağız.”dedi.

Hizbullah’a: Hayatının hatasını yapacak

Lübnan sınırındaki çatışmalara da değinen Netanyahu, Hizbullah’ın İsrail’le savaşa girmesi halinde, ” “Hayatının hatasını yapacaksın”tartışmak, “Hayal bile edemeyeceğin bir darbe alacaksın.”söz konusu.

Netanyahu, İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki Filistinlilerin güneye gitmesi yönündeki uyarısını da yineleyerek, güneyde “güvenli bölgeler” bulunduğunu öne sürdü.

haberkurtun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
soğanlık evden eve nakliyat
ümraniye eşya depolama
Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu